LAKTAŠI, 29. novembra – Broj žrtava nasilja je u porastu i ova negativna pojava zaslužuje veću pažnju, izjavila je direktor Centra za socijalni rad Laktaši Suzana Ćelić, prije početka okruglog stola “Institucionalni mehanizmi pružanja zaštite ženama i djeci žrtvama nasilja u porodici” koji je organizovala Policijska uprava Banjaluka.


Ona ističe da Centar kao jedan od ključnih subjekata zaštite ima razvijene mjere i aktivnosti djelovanja pri pružanju podrške žrtvama nasilja.

Ćelićeva je rekla da je multisektorska saradnja na nivou grada Laktaši dosta dobra, te da imaju primjere dobre prakse.

Ona je napomenula da se stručni radnici Centra za socijalni rad ovim pitanjem bave svaki dan u godini.

Gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić je rekao da su Laktaši spremni da podrže jedan pilot-projekat, jedan centar koji bi posvetio dodatnu pažnju žrtvama nasilja u porodici.

“Spremni smo i finansijski da odvojimo dio sredstava da jednostavno vidimo i usmjerimo i druge lokalne zajednice u tom pravcu i da žrtvama, zajedno sa Vladom Republike Srpske, olakšamo i omogućimo kvalitetnije uslove i takav ambijent da oni mogu da iznesu sve svoje probleme na jedan bolji i adekvatniji način”, rekao je Bojić.

Prema njegovim riječima, trebaju se uzeti u obzir sve institucije, jer je u ovakav posao i nadzor uključen veliki broj institucija.

“Svako je karika u tom lancu i moramo voditi računa da niko ne zakaže ako želimo da žrtva u porodici bude ispoštovana na najbolji mogući način i da se ta procedura sprovede do kraja onako kako to i slovo zakona kaže”, zaključio je Bojić.

Načelnik Odjeljenja za opšti kriminalitet Sektora kriminalističke policije Policijske uprave Banjaluka Siniša Kojdić podsjetio je da je u toku kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama i djevojčicama”, te da je PU Banjaluka kao i prethodnih godina uzela aktivno učešće u toj kampanji.

Jedna od aktivnosti koja se provodi na inicijativu PU Banjaluka, kaže on, jesu i okrugli stolovi gdje se razgovara i pokušava iznaći najboljolja moguća rješenja kada je u pitanju procesuiranje ovih krivičnih djela i pomoć i podrška žrtvama.

“Ove godine za razliku od prethodnih PU Banjaluka je donijela odluku da posjeti više lokalnih zajednica koje se nalaze na području koje pokriva PU Banjaluka, da razgovara sa profesionalcima koji se bave ovom problematikom, da se analiziraju primjeri dobre prakse i problemi na koje profesionalci nailaze u toku svojih redovnih aktivnosti”, rekao je Kojdić novinarima.

On je napomenuo da svi subjekti zaštite, kada je u pitanju ova vrsta krivičnih djela, rade 365 dana, ističući da se ne radi i ne priča samo u ovih 16 dana aktivizma, dodavši da je ovo period kada se mogu sumirati aktivnopsti u toku godine da se vidi koje su to smjernice za ubuduće.

“Danas smo u Laktašima, koji kao dobro organzovana zajednica imaju šta da pokažu, pogotovo kada je u pitanju dobra praksa i multisektorski rad koji je ključan za kvalitetno procesuiranje i pomoći žrtvi”, rekao je Kojdić.

Okrugli sto organizovan je sa ciljem razmjene mišljenja, iskustava, dosadašnjih rezultata rada, kao i utvrđivanja budućih koraka, prijedloga i zaključaka koji će doprinijeti boljem i efikasnijem reagovanju u slučajevima nasilja u porodici i u drugim slučajevima nasilja nad ženama i djecom.

Na okruglom stolu su učestvovali predstavnici ministarstava unutrašnjih poslova Republike Srpske, zdravlja i socijalne zaštite, porodice, omladine i sporta, te Ministarstva pravde, kao i Gradske uprave Laktaša, Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, Centra za socijalni rad i Doma zdravlja Laktaši i drugih institucija.