LAKTAŠI, 11. maja – Gradonačelnik Laktaši Miroslav Bojić najavio je početak akcije besplatnog čipovanja i uvođenja u evidenciju pasa sa područja grada, s ciljem odgovornijeg vlasništva, bolje kontrole i rješavanja problema pasa lutalica.


Bojić je poručio da pas nije samo kućni ljubimac, već i velika obaveza svakog vlasnika, podsjećajući da su u skladu sa Zakonom o veterinarstvu Republike Srpske vlasnici dužni da svoje pse vakcinišu protiv bjesnila i trajno obilježe mikro čipom.

Kako bi olakšala troškove građanima, Gradska uprava Laktaša obezbijedila je ukupno 1.640 mikro čipova koji su podijeljeni ovlaštenim veterinarskim službama.

„Vlasnici pasa plaćaju samo vakcinaciju pasa, dok mikro čip i uvođenje u evidenciju idu na teret Grada Laktaši“, istakao je Bojić.

Besplatno čipovanje i evidentiranje pasa biće realizovano putem više veterinarskih stanica na području Laktaša, među kojima su SuperVet d.o.o., Veterinarska stanica a.d. Laktaši, Krneta d.o.o. i Medivet s.p.

Iz Gradske uprave navode da će građani koji nisu u mogućnosti dovesti pse u veterinarsku stanicu moći dogovoriti mjesto vakcinacije i čipovanja direktno sa veterinarskim službama.

Nakon završetka akcije, nadležni inspekcijski organi vršiće kontrole vlasničkih pasa, a za vlasnike čiji psi ne budu propisno obilježeni i vakcinisani predviđene su novčane kazne.

Bojić je naglasio da će ova akcija značajno pomoći i u rješavanju problema pasa lutalica.

„Prijave građana po pitanju pasa lutalica biće olakšane jer ćemo tačno znati pravo stanje na terenu – koji pas ima vlasnika, a kojem ćemo obezbijediti smještaj u azilu“, poručio je gradonačelnik Laktaša.