Srbi, pokažimo svima ko smo, šta smo i kako poštujemo i čuvamo svoj nacionalni identitet!
Na Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, 15. septembra, svi pripadnici našeg naroda u Srbiji i regionu pozvani su da na svojim kućama, radnjama i drugim objektima istaknu srpsku trobojku. To je prilika ne samo da pokažemo koliko nas ima već i da se tako simbolično odupremo pokušajima režima u pojedinim zemljama da umanje broj Srba i minimiziraju njihov uticaj.
U ranijem periodu, nažalost, odnos prema srpskoj trobojci, kao jednom od najznačajnijih nacionalnih simbola, nije bio onakav kakav gaje mnoge druge nacije. Inicijator akcije čija će kulminacija biti 15. septembra je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije (MSP).
Ministar Nikola Selaković poručuje da bi trebalo više da radimo na izgradnji kulta srpske zastave.
– Drago mi je što je anketa među mladima u regionu pokazala da većina misli da su srpski jezik i ćirilica ono što povezuje Srbe i to jeste identitetska esencija i najvažnije tkivo srpskog identiteta, ali imamo još dosta zajedničkih stvari. To je i naša crveno-plavo-bela zastava, na čijoj promociji moramo da radimo više jer je ona zajednička Srbima u Srbiji i Republici Srpskoj i Crnoj Gori – kaže Selaković.
Anđelković: U Jugoslaviji suzbijano sve što je srpsko
Politički analitičar Dragomir Anđelković naglašava da je patriotizam nešto što se razvija.
– Osećaj za drzavu, za naciju je nešto što je potrebno podržavati, a mi smo živeli u Jugoslaviji i u okolnostima gde se sve srpsko suzbijalo. Titoistička politika je bila slaba Srbija, slabi Srbi. Nas su uveravali da je to u interesu Jugoslavije dok je, u stvari, bilo u interesu razbijanja Jugoslavije.
Nemanja Starović, državni sekretar u MSP i Selakovićev zamenik, za Alo! podseća da je Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave uspostavljen prošle godine kao praznik koji će se zajedno obeležavati u Republici Srbiji i Republici Srpskoj, ali i na svim mestima na kojima živi naš narod.
– Želja nam je da se ove godine u obeležavanje praznika uključi što veći broj naših građana. Ne vređajući niti provocirajući bilo koga, baš kao što to ne čine ni druge nacije širom sveta koje brižljivo neguju kult svojih barjaka, time ćemo prikazati koliko se celo srpstvo diči svojom crveno-plavo-belom trobojkom. Pokrenućemo tokom leta malu kampanju u sklopu koje će javne ličnosti govoriti o značaju, lepoti i ljubavi koju gaje prema srpskoj zastavi, a verujem da ćemo uz pomoć ljudi dobre volje biti u mogućnosti i da našim sunarodnicima distribuiramo veliki broj trobojki da bi 15. septembra čitava Srbija osvanula u crvenoj, plavoj i beloj boji – naglašava naš sagovornik.
Šta kaže Zakon o isticanju zastave
– Ako se zastava Srbije ističe u Republici Srbiji zajedno sa drugim domaćim ili stranim zastavama, stavlja se na počasno mesto.
– Na zastavi se ne sme ništa pisati.
– Zastava Srbije ne sme se upotrebiti kao robni ili uslužni žig, uzorak ili model niti kao bilo koji drugi znak za obeležavanje robe ili usluge.
– Zastava se ne sme upotrebiti ako je oštećena ili svojim izgledom nepodobna za upotrebu.
– Zastava se može upotrebljavati u umetničkom stvaralaštvu, nastavnom i obrazovnom radu na način propisan zakonom.
– Zastava se, po pravilu, ističe dok traje obdanica. Po noći se to čini izuzetno, pod uslovom da je adekvatno osvetljena.
– Zastava ne sme biti izložena tako da dodiruje tlo niti kao podloga, podmetač, zavesa, draperija…
– Zastavom se ne mogu prekrivati konferencijski stolovi ili govornice, osim u formi stone zastavice.