Podrška rađanju djece na poljoprivrednim gazdinstvima uvodi se prvi put u Srpskoj. Dvadesetjednogodišnji Kostići iz Peljava kod Lopara bave se stočarstvom. Imaju dvoje djece. Planiraju širiti i imanje, i porodicu. Kažu, za novorođenče 500 maraka je dobra pomoć.
– Pomaže mnogo. Na selu je svaki podsticaj dobrodošao, pošto se “boriš” sa kišom, snijegom, raznim vremenskim neprilikama – tako da svaka pomoć je dobro došla – rekao je Nikola Kostić iz Peljave kod Lopara.
I Dragiša Sofrenić iz Velinog Sela planira proširenje porodice. Do sada je ostvario podsticaje za proizvodnju, ali ovu podršku smatra posebnom.
– Ti podsticaji bi dobrodošli svakoj mladoj porodici koja planira djecu – naveo je Dragiša Sofrenić iz Velinog Sela kod Bijeljine.
Mlade na selu treba podsticati na različite načine, kako bi se sačuvala imanja i stvorili uslovi za bolji život, kaže resorni ministar.
– Sredstva koja su sada na raspolaganju nisu velika, trebaju biti znatno veća, ali je bitno da smo krenuli sa tom mjerom i kako vrijeme bude odmicalo planiraćemo značajnija sredstva. Važno je stimulisati ljude da ostaju na selu i rađaju djecu – smatra Boris Pašalić ministar poljoprivrede Srpske.
I demografi tvrde , postizanje održivog života na selu važno je za popravljanje demografske slike..
– Ono što sada imamo kroz ove mjere, dobro je da se zadrži autohtono stanovništvo na ovim prostorima. Treba tu naravno i druga ulaganja da bi smo zadržali ruralno stanovništvo. Naprosto ne smijemo dozvoliti da nam stane taj prostorni razvoj – dodao je Stevo Pašalić demograf.
Uz podršku rađanju, tu je i niz drugih mjera podrške resornog ministarstva mladima na selu, od sufinansiranja kapitalnih investicija, samozapošljavanja, podrške ženama do drugih mjera, za stvaranje uslova da se sačuva stanovništvo i doprinese demografskoj obnovi.
RTRS