Srbiju je prethodnih sedmica nezvanično posjetilo nekoliko hiljada Indijaca koji, koristeći bezvizni režim i poziciju naše zemlje na epidemiološkoj zelenoj karti, ostaju najduže 15 dana, koliko traje karantin, a potom nastavljaju putovanje u druge zemlje. Taj trend se nastavlja i brojni turistički sajtovi nude Indijcima Srbiju kao destinaciju za tzv. karantin turizam. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da prvi put čuje za taj izraz, dok premijerka tvrdi da “karantin turizam” u Srbiji ne postoji, već da postoje samo jasne procedure za ulazak u zemlju.
Svi putevi vode „preko Beograda“ – Indijci nas na mapi nisu otkrili kao turističku destinaciju, već su nas, u zaobilaznom putovanju do neke treće zemlje, prepoznali kao najbolji „korona pit stop“. Kako da računovođa iz Indije stigne do svog radnog mjesta u Saudijskoj Arabiji?
„Zbog pojave novog, opasnog soja korone, granice Indije su zatvorene i jedini način da se otputuje je ukoliko se prethodno neko vrijeme provede u nekoj zemlji sa niskim rizikom od korone. Srbija je jedna od rijetkih država gdje nam je dozvoljen boravak, plus nije nam potrebna viza za Srbiju“, objašnjava jedan Indijac za BIRN.
Internet obiluje oglasima u kojima se Srbija nudi kao destinacija tzv. karantinske ture. Boravak traje 15 dana, cijena se kreće od nekoliko stotina, pa do više od hiljadu evra. Preko Beograda putuje srednja klasa i studenti za Kanadu, ali i pripadnici viših klasa zaposleni na Bliskom istoku. BIRN piše da su im u turističkim agencijama u Indiji potvrdili da se bore sa navalom onih koji biraju karantin u Beogradu i ističu odličnu saradnju po ovom pitanju sa turističkim agencijama u Srbiji.
“Prvi put čujem za karantin turizam”
Predsjedniku i premijerki zasmetalo pitanje N1.
„Ja prvi put čujem za „karantin turizam“, ali razumem da uvek nešto neko mora da pronađe… Postoji kod nas, posebno kod onih koji su tobože kosmopolitski orijentisani, da su u stvari uvek najveći ksenofobi i da samo traže razloge zbog čega bi mi trebalo nekome nešto da zabranjujemo“, naveo je Vučić.
A premijerka Brnabić kaže: „To je termin koji prvi put čujem u životu, ali svakako ima neku negativnu konotaciju, koja me ne čudi od vas, ali „karantin turizam“ ne postoji u Srbiji“.
Dodatne procedure
I dok Indijci na društvenim mrežama razmjenjuju iskustva po pitanju klime, hrane i bezbjednosti u Beogradu, građani u Srbiji postavljaju pitanje kako se kontroliše ulazak tako velikog broja ljudi iz zemlje u kojoj je situacija sa koronavirusom takva da je većina država u svijetu zatvorila granice za državljane Indije. I nije samo Indija problem.
„I Indijce i sve druge – em dođu sa negativnim PCR testom, em ih mi odmah vakcinišemo, prvi dan se vakcinišu po dolasku u Beograd“, navodi Vučić.
A Brnabić ističe: „Uveli smo dodatne procedure da, ukoliko dolazite iz područja koja su u ovom trenutku rizičnija, da mi ovde sami radimo dodatno PCR testove kada sletite i tu pre svega mislim na putnike iz Indije“.
Inače, premijerka je na aerodromu, gdje je obilazila radove na izgradnji novog terminala, prvo poručila da je poražavajuće što N1 ne postavlja pitanja u vezi sa temom i da na ta druga pitanja danas neće odgovarati, da bi potom, ipak, izabrala da odgovori samo na ovo, kako je objasnila, važno i relevatno pitanje. Brnabićeva je poručila da u Srbiji postoje jasne procedure i pravila za ulazak u zemlju i zamolila je medije da ne šire lažne vijesti o karantinskim turizmu, jer će onda, kako je rekla, strani mediji to iskoristiti za napad na Srbiju. „Da ne pljujemo sami svoju zemlju, to bi bilo lepo“, kazala je premijerka.