LAKTAŠI, 05. februara – ‘Kao i kod ovisnosti o internetu, selfitis, odnosno ovisnost o selfijima je počela takođe kao zabava, no pretvorila se u poremećaj’, poručuju psiholozi
Vjerojatno ne postoji osoba u vašoj okolini koja ne zna što je selfie i koja nije napravila barem jedan. Psiholozi smatraju da se sitaucija sa selfijima otela kontroli i prerasla u psihičku dijagnozu koju su nazvali selfitis.
Kažu, postoje tri vrste selfitisa – ograničeni, akutni i hronični. Ograničeni selfitis podrazumijeva fotografiranje sebe nekoliko puta dnevno, ali ne objavljivanje na društvenim mrežama. Akutni selfitis uključuje i objavljivanje na mrežama, a hronični znači objavljivanje šest ili više selfija dnevno.
Pojam selfitis prvi je put spomenut 2014. u novinskom članku u kojem je predloženo da američko psihijatrijsko udruženje uvrsti seflfitis u psihičke poremećaje. Nakon što je ispitano 400 osoba i formirana skala ponašanja prilikom fotografiranja selfija (uključivala je kategorije samopouzdanje, traženje pažnje i društveno nadmetanje), psiholozi su došli do zaključka da zaista postoji u društvu ova vrsta poremećaja.
“Kao i kod ovisnosti o internetu, selfitis, odnosno ovisnost o selfijima je počela takođe kao zabava, no pretvorila se u poremećaj”, stoji u Međunarodnom časopisu za mentalno zdravlje i ovisnosti.
/zivotistil.rtl.hr/