LAKTAŠI, 05. avgusta- Potrošnja vode na području Gradiške, Laktaša, Srpca i Prnjavora je višestruko povećana zbog dugog perioda bez kiše i sa izrazito visokim temperaturama vazduha, što je uslovilo smanjenje nivoa podzemnih tokova i presušivanje.
Desetine sela u lijevčanskom i potkozarskom kraju više od mjesec nemaju vode ni za piće, pa su prinuđeni da se snabdijevaju na izvorima udaljenim i po nekoliko kilometara.
Na vrelu pored magistralnog puta, u blizini Prnjavora, konstantno su veće grupe mještana nekoliko sela koji dolaze po vodu. Zabrinuti su da će, ukoliko suša potraje, imati još veće poteškoće u snabdijevanju vodom.
Anđelko Garonja iz Galjipovaca kaže da voda iz vodovoda u njegovom selu nije upotrebljiva za piće, te je prinuđen da se pitkom vodom, za koju su potrebe sada uvećane, snabdijeva sa izvora u Galjipovcima.
– Mi smo zadovoljni zato što vrelo ne presušuje, a to je rijetkost u ovom kraju. Da nije tako ne znam kako i gdje bih se snabdio vodom. Ovo ljeto je pakleno ili bolje reći kataklizmično. Sve se suši, a vode ponestaje – kazao nam je Garonja.
Kilometrima traže vodu
Smiljka Karakaš i Ljubomir Demonjić iz Potočara svakodnevno po vodu idu nekoliko kilometara.
– Svako seosko domaćinstvo je veliki potrošač, jer treba napojiti stoku, istuširati se po nekoliko puta dnevno, nakon prljavih poslova u štali, na njivi…Voda je za nas važnija nego sve drugo, a sada su nam vrela presušila, vodovoda nemamo i zato svakodnevno tovarimo bačve i idemo po vodu – kazala je Smiljka za Srpskainfo, priželjkujući da napokon u njihovom naselju bude izgrađen vodovod.
Ljubomir Demonjić kaže da lokalna vlast to godinama zagovara, ali se ništa ne radi. Bez vodovoda, kaže on, teško je očekivati bilo kakav napredak i normalan život u Potočarima i susjednim selima prnjavorske opštine.
Niti imamo vode niti puta, iznosi Nedeljko Đekanović primjedbe na uslove života u Prosjeku, selu takođe na području prnjavorske opštine.
– Smatramo da smo zapostavljeni od naših vlasti, posebno u ovako teškoj situaciji zbog suše koja je odavno postala elementarna nepogoda najvišeg stepena. Nama jedino dobro obećavaju, a da li sam u pravu zaključićete ako vam kažem da svakog dana po vodu putujem 20 kilometara – kaže Nedeljko Đekanović iz Prosjeka.
Presušili bunari
Zora Miljković iz Ratkovca, koju smo takođe upoznali na izvoru, gdje je došla po vodu, požalila se da je njen bunar presušio i da nema drugog rješenja nego kantu u ruke, pa u potragu za vodom.
– Sve se suši i vene, voda je potrebna ljudima, stoci, životinjama, biljkama, svima, a nema je dovoljno. Mnogi su se dohvatili plastičnih kanti i hodaju kojekuda u potrazi za vodom. Uskoro ćemo svi shvatiti šta voda znači i kako je treba čuvati – smatra Zora Miljković.
Od ostalih područja najteže je u potkozarskim selima gdje su nekoliko dana slavine suve. To je slučaj u Jurkovici, Turjaku, Miljevićima, Grbavcima, Trnovcu, Šaškinovcima i drugim gradiškim selima. Riječ je o 11 mjesnih zajednica i 450 domaćinstava.
Prekomjerna potrošnja
Mještani navode da su zbog manjka vode očajni. U Komunalnom preduzeću „Vodovod“ u Gradiški ističu da je nestašicu uzrokovala prekomjerna potrošnja.
– Imamo dovoljno vode, ali je problem tehničkog karaktera, jer pumpe ne mogu obezbijediti dovoljno vode. Takođe, 130 kilometara ranije građene vodovodne mreže akcijama mještana nije u skladu s tehničkim standardima, bez vazdušnih ventila, regulatora pritiska, nepristupačnim trasama – rekao je za Srpskainfo Sandro Zeničanin, direktor KP „Vodovod“.
On kaže da će izraditi novu tehničku dokumentaciju i utvrditi drugačije norme kako bi spriječili krađu vode, što je takođe veliki problem koji je naglašen tokom velike suše.
– Cjevovodi su u voćnjacima, plastenicima, izgrađeni su na trasama pogodnim za krađu, a nepogodnim za kontrolu. Inače, potrošnja u turjačkom kraju je četiri i po puta veća nego prethodnih mjeseci. Stanovništvo pitkom vodom zalijeva bašte, voćnjake i njive, što je dovelo do poteškoća u snabdijevanju – kazao nam je Zeničanin.